Chandler Cevizi

Ana Sayfa » Ceviz Çeşitleri » Chandler Cevizi

Chandler Cinsi Ceviz

Chandler cinsi ceviz, 1979 yılında University of California tarafından üretilmiş olup aynı enstitüdeki akademisyen Profesör Doktor W. H. Chandler’ın adıyla anılmaktadır. Oval, açık renkli ve ince kabuklu bir yemiştir. Açık renklidir ve ağırlık olarak iç ceviz oranı %49’dur. Kabuğu kolay kırılır ve iç cevizi rahatlıkla ayrılır. Ağaç yan dallardan ürün verir ve döllemesi Cisco, Franquette ve Fernette ile yapılır. Çoğu ceviz çeşidinden farkı ise dormansiden geç uyanmasıdır, bu sebeple geç hasat edilir. Ortalama bir Chandler cinsi ceviz yeşil kabuğu ayrılıp kuruduktan sonra 13 gramdır. İç ceviz ise 6.5 gramdır.

Güney Avustralya ve Akdeniz tipi iklimlerde yetişir, zaralı ve hastalıklardan az etkilenir. 40 yılı aşkın verim süresi ve uzun ürün depolama özelliğiyle günümüzde birçok çiftçi ve yatırımcı tarafından üretimi yapılmaktadır.

yeşil çatlamış hasat ceviz
Hasada hazır ceviz

Chandler Cinsi için Dölleyici

Chandler cinsi diğer ceviz cinsleri gibi erkek ve dişi organı ağaç üzerinde barındırır ancak bunlar farklı zamanlarda olgunlaştıklarından Chandler dişisi kendi kendini tozlayamaz. Bu sebepten Chandler ceviz bahçesine en az %2 oranında Cisco, Franquette veya Fernette cinsi dölleyici cins dikilmesi önerilir. Dölleyici oranının %5’in üstünde olması hem gereksizdir hem de aşırı döllemeden dolayı erken meyve dökülmesine sebep verebilir. Alttaki ceviz tozlam/dölleme yazısını okuyabilirsiniz.

Yaşayabildiği ortam

Chandler cinsinin verimili olması için yaşadığı ortamın bitkiye uyumlu olması beklenir. Chandler cinsi ortam sıcaklığına bağlı olarak, örneğin Marmara bölgesinde zaman Nisan ayında uyanır.

Bitki 40°C ile -11°C arasında hayatta kalabilir ancak Nisan ayının başlarında aylarında, yani bitkiler filiz verdiğinde, sıcaklığın sıfır derecenin altına düşmesi bitkinin donmasına sebep olup bitkinin verimini ve şeklini doğrudan etkileyebilir. Kurak ve aşırı yağışlı iklimler Chandler cinsi ceviz üretimi için uygun değildir, bunun dışında doğru sulama programı ile sulama sorunu çözülebilir. Bahçenin konum seçimi yapılırken pH değeri 5.5 ile 7.5 arası değerde olmasına, elektriksel iletkenliğin ise 1-3 ds/m olmasına dikkat edilmelidir. Toprak tipi olarak ise yalnızca killi veya yalnızca kumlu olmadığı sürece verimli üretim yapılabilir. Türkiye’de Marmara ve Ege bölgelerinde Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Balıkesir gibi şehirlerde iklim çoğu zaman elverişli olduğundan üretimi yapılabilmektedir. Ceviz bahçesi konum seçimi ile ilgili daha çok bilgiyi alttaki yazıdan öğrenebilirsiniz.

Hastalıkları

Ceviz yanığı, kök kanseri, armillaria kök çürüklüğü, kök boğazı çürüğü ve ceviz antrakozu başlıca ceviz hastalıklarındandır. Bu hastalıklar ağacın büyümesinin yavalamasına, durmasına ve müdehale edilmezse ağacın ölmesine sebep olabilir. Doğru bir gözlem ve mücadele programı ile tamamının tedavisi ve hatta hasta olmadan korunması mümkündür. Altta detaylı ceviz hastalıkları yazısına ulaşabilirsiniz.

Zararlıları

Elma iç kurdu, sarı ağaç kurdu, yaprak biti, iki noktalı kırmızı örümcek chandler cinsi cevize maddi olarak en ciddi zararı veren zararlılardır. Doğru zamanda yapılan zararlı mücadelesi ekonomik zararı oldukça düşürür. Ceviz zararlıları hakkında detaylı bilgi için alttaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Dünya’da Ceviz Üretimi

Dünya’da en çok ceviz üreten ülke Çin’dir ve arkasından ABD gelmektedir. ABD’de üretimin %99’u Kaliforiya bölgesinde olmaktadır. Türkiye ise toplam ceviz üretiminde İran’ın arkasında 4.’dür ve kapasite olarak yükseliştedir.

dünya ceviz üretim tablosu
Ceviz Üreten Ülkeler (2018)

Not: Chandler cinsi cevizin ismi İngilizce kökenlidir. Bu sebepten Türkçe’de ‘Çetnır’ ve ‘Çendler’ cinsi olarak duymak mümkündür.

<a href="https://chandlercevizyetistir.com/tolga-ozcan/">Tolga Özcan</a>
Tolga Özcan

Bilimsel ceviz araştırmacısı ve yetiştiricisi

Referanslar

AWIA, 2009, Best Practice Management for Establishing a Walnut Orchard, Melbourne: The State of Victoria, Department of Primary Industries.

University of California, D., 2020. Fruit & Nut Research & Information Center. Available at: http://fruitandnuteducation.ucdavis.edu/fruitnutproduction/Walnut/Walnut_Cultivar_Table

Yazıyı paylaşın:

Soru sormak veya kendi fikirlerinizi bizimle paylaşmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.