Ceviz Bahçesi Kurmak Karlı Mı?

Ana Sayfa » Ceviz Bahçesi Kurulumu Maliyetleri » Ceviz Bahçesi Karlı Mı?

Günümüz ceviz yetiştiriciliğinde her ne kadar teknoloji gelişmiş olsa da ağaçların verim zamanına gelmesinde katkısı sınırlıdır. Ağaçların da her canlı gibi, doğal büyüme ve gelişip meyve süreci vardır. Bu yazıda ceviz ağacının ne zaman ve ne kadar verim verdiğini inceleyip 10 dönümlük arazinin getiri hesabını yapacağız.

yeşil olmamış yaş ceviz

Ceviz ağacı ne zaman meyve verir?

Chandler ceviz yan dallardan verim verdiği için budamayla yan dal gelişimi yaptırılarak 5. yaş gibi verim almaya başlayabiliriz. Bu durumda verim 5. yaşta başlamış olur fakat yatırım 70-80 yıllık olduğundan ağaçlar ilk 10-15 yıl içerisinde küçük kalabilir (halk arasında bodur ceviz denmektedir). Bu durum uzun vadedeki verimi düşürür ve ekonomik açıdan dezavantajlı olur. Çok hızlı verim alınmak isteniyorsa 10. yıldan sonraki zarar dikkate alınmalıdır.

ceviz ağacı yeşil meyve
Türkiye’de 12 yaşlarında bahçeler 500 kg/dekar verimine ulaşabilmektedir.

Ceviz verimi – bir ceviz ağacı kaç kilo ceviz verir?

Cevize bahçesi yatırımı düşünülürken ilk olarak “bir ceviz ağacından kaç kilo ceviz alırım?” sorusu akla gelir. Bu tamamen değişken ve yanıltıcı olabilecek hesaptır. Dikim 7 metre x 7 metre yapıldığında dekara 20 ağaç, 10 metre x 10 metre yapıldığında 10 ağaç dikilecektir. Ağaçların büyüklüğü farklı olacağından ağaç başı verim de farklı olacaktır. Bundan dolayı 1 dekardan ne kadar ceviz alınabilir? 10 dönümlük ceviz behçesi verimi ne kadar olur daha doğru sorulardır.

ABD de yetişkin ağaçlarda dekardan ortalama 800 kg verim alınabilmektedir. Ülkemizde Chandler cevizin tarihi yeni olduğundan sağlıklı veri bulunmamaktadır. Üreticilerden alınan bilgiye göre Türkiye’de 12 yaşlarında bahçeler 500 kg/dekar verimine ulaşabilmektedir. İyi bir bakımla 10 dönüm chandler ceviz bahçesinin yıllık verimi 8 ton olabilir.

10 dönüm ceviz bahçesi getirisi

Giderler

Ceviz Bahçesi Kurma Maliyetleri yazısında belirttiğimiz gibi 10 dönüm chandler ceviz bahçesinin kuruluş maliyeti 191.000 TL‘dir. Kurulum yapıldıktan sonra bahçeye göre değişkenlik göstermekle beraber yıllık gider kalemlerimiz alttaki gibi olur

ceviz behçesi kurulumu ana kalemler
Ceviz bahçesi kurulumu sonrası yıllık temel giderler

6. yılın sonundaki toplam yıllık temel giderlere harcanan para 144.000 TL‘dir. 6. yıldan sonra giderlerimizdeki en önemli değişiklik gübrelemede yıllık %25 civarında artış olacaktır. 6 yıl sonunda kuruluş + yıllık gidelerin toplamı olan toplam yatırım maliyetimiz 335.00 TL (119.00 TL+144.000 TL) olmaktadır.

Gelirler

10 dönümlük ceviz bahçesi getirisin bakacak olursak da, 6. yılda 14,000 TL ile başlayan yıllık getiri 12. yılın sonlarına doğru 200,000 TL civarlarına gelir.

ceviz behçesi ekonomik karlılık analiz çizelgesi
Bahçe 6. yılında para kazandırmaya başlar ve 12. yılında tüm yatırımın karşılığı alınmış olur.

Ortalama dekardan 600 kg verim alacağımızı bile kabul edersek 10 dönümlük ceviz bahçemizi maliyetini 12. yılda çıkarmaktadır. Geriye 50-60 sene ürün alınabilecek bahçemiz mevcuttur. Bunun yanında yatırımımızında ciddi bir değeri oluşmuştur.

ceviz bahçesi gelir gider kar zarar tablosu
Ceviz bahçesi toplam gelir ve gider tablosu

Şimdi, ceviz bahçesi karlı mı sorusunun cevabı sizde.


Ceviz pazarlama

Üretimden sonra en önemli konu pazar oluşumu ve satıştır. Ülkemiz ceviz ithatçısı olmasına rağmen üreticinin satışında sıkıntılar yaşanmaktadır. Çoğu tarım ürünlerinde olduğu gibi otorite tarafından taban fiyat vs. bulunmamaktadır. Aynı zamanda ceviz üreticileri tarafından da oluşturulan resmi örgütlenme yoktur.

Ceviz satış toptan fiyatı

Cevizin kilosu, kabuklu fiyatı, iç ceviz fiyatı ne kadar olur sorularının cevabı sezon sonunda Toptan ceviz alıcıları tarafından belirlenmektedir. Sayıları kısıtlı olduğundan parakende ceviz ile toptan arasında %50- 60 gibi farklar oluşmaktadır. Burada Chandler çeşidinin iç verimlilik oranı olumlu olduğundan piyasada nispeten avantajı bulunmaktar. Gelişmiş ülkelerde 1 kg Chandler cevizinin fiyatı 8 USD civarındadır. Ülkemizde ise toptan olarak cevizin fiyatı 3,5 USD civarındadır.


Bunları da okuyabilirsiniz:
Not: yapılan hesaplamalarda ortalama fiyatlar kullanılmış olup özellikle enerji gideri enerjiye erişim imkanıda göre, gübreleme gideri toprak yapısına göre önenli farklılıklar gösterebilir.
<a href="https://chandlercevizyetistir.com/yazarlar/mehmet-ali-ozcan/">Mehmet Ali Özcan</a>
Mehmet Ali Özcan

Ceviz üreticisi

Yazıyı paylaşın: