Ceviz Çeşitleri

Ana Sayfa » Ceviz Çeşitleri

Yabancı Ceviz Türleri İsimleri ve Özellikleri

Türkiye’de yetişen yerli ceviz çeşitlerinin yanında farklı iklimlere uyumlu birçok ceviz çeşidi bulunmaktadır. Sıcak/soğuk iklimlere uyumluluğu, geç/erken uyanması, dölleme gerekliliği, meyve ağırlığı, ceviz rengi, iç ceviz oranı ve kabuk kalınlığı gibi birçok farklılığı görmek mümkündür. Altta uluslararası popülerliği olan ceviz çeşitlerini bulabilirsiniz:

Chandler cinsi

chandler-ceviz-cinsi
Chandler ceviz cinsi

Chandler cinsi ceviz ağacı Nisan ayının başında uyanır ve yapraklanmaya başlar. Yan dalların tüm kısımlarında meyve oluşur ve yüksek verimlidir. Kabuklu ve kurutulmuş bir chandler cinsi ceviz yaklaşık 13 gram ağrılığındadır; iç ceviz ağırlığı ise kabuğun ağırlığına eşittir. İnce kabukludur ve kabuğu kolayca kırılır. İç cevizi açık renklidir ve kabuktan kolayca ayrılır. Ceviz bakteriyel yanığına karşı duyarlıdır, bu sebepten yıllık koruma uyglamalarına dikkat edilmelidir. Dölleyici cinsleri Cisco, Franquette ve Fernette’dir. Chandler cinsinin meyveleri Ekim ayının başında hasada uygun hale gelir.

Franquette cinsi

franquette-ceviz-cinsi
Franquette ceviz cinsi

Franquette cinsi en geç uyanan yaygın ceviz cinslerinden birisidir, Nisan ayının ortasından sonra uyanması beklenir. Kabuklu ve kurutulmuş bir Franquette ceviz yaklaşık 11 gram ağırlığındadır, iç oranı ise %50’dir. Polenleri Chandler cinsnin dişi olgunluğunda hazır olduğu için çoğu zaman Chandler cinsinin dölleyicisi olarak kullanılır. Dalların uç kısmında meyve oluşur ve verimi orta seviyedir. Orta kalınlıkta kabuğa sahiptir, açık renkli ve yüksek kalite iç ceviz üretir. Ekim ayının oralarında hasat için hazır olur.

Cisco cinsi

cisco-ceviz-cinsi
Cisco ceviz cinsi

Cisco ceviz cinsi Franquette’ten hemen önce Nisan ayının oralarında uyanır. Kabuklu ve kurutulmuş meyvesi yaklaşık 14 gramdır. Chandler ve Howard cinsinin dölleyicisi olarak kullanılan bir cinstir. Franquette gibi dalların ucunda meyve oluşturur. Kabuğu serttir ve iç ceviz rengi orta açıklıktadır. Ekim ayının ikinci haftalarında hasat için hazır olur.

Pedro cinsi

pedro-ceviz-cinsi
Pedro ceviz cinsi

Pedro cinsi Nisan ayının başlarında uyanır. Kabuklu kuru hali 11 gram civarındadır. Kendi kendini döllemesi zor olan bir cinstir ve Chandler cinsinin dölleyicileri olan Cisco ve Franquette ekilerek bu sorun çözülebilir. Orta seviye verimldir ve yüksek rakımlarda yetiştirilmesi önerilir. Diğer cinslere göre ağaç yapısı küçüktür ve istenilen boyuta ulaşması için ağır budama yapmak gerekir.

Payne/Ashley cinsi

payne-ashley-cinsi-ceviz
Payne/Ashley ceviz cinsi

Payne cinsi Mart ayının ortalarında uyanır. Kuru kabuklu hali 13 gram civarındadır. Sert ancak kolay ayrılan kabuğa sahiptir. Yan dallarından orta seviyede verim verir. Eylül ayının ortalarında hasat edilebilir ancak erken uyanıyor olması onu don olaylarına karşı duyarlı hale getirir. Mart ayında sıcaklığın sıfır derecenin altına indiği iklimlerde ekilmesi önerilmez. Ashley ismi ile de anılır ancak Payne ile Ashley aynı cinsitir.

Serr cinsi

serr-ceviz-cinsi
Serr ceviz cinsi

Serr cinsi Mart ayının sonlarına doğru filizlenir. Kuru cevizi 14 gram civarındadır. Kabuğu incedir ve iç ceviz kabuğu doldurur ve açık renklidir. Kendi kendini dölleyebilen bir cinstir, herhangi bir dölleyici kullanılması önerilmez. Aksine aşırı döllemeden dolayı erken meyve dökülmesine karşı duyarlıdır.

Hartley cinsi

hartley-ceviz-cinsi
Hartley ceviz cinsi

Hartley cinsi Nisan ayının başında Chandler cinsine benzer zamanlarda uyanır ve hasat edilir. Kuru ceviz ağırlığı 14 gramdır. Chandler cinsine göre en büyük olumsuz özelliği bakteriyel hastalıklara oldukça duyarlı olmasıdır. Bu sorunları en aza indirmek için çok iyi bir drenaj yapıp toprağın uzun süreli ıslak kalmadığına emin olmak gerekir.

Eureka cinsi

eureka-ceviz-cinsi
Eureka ceviz cinsi

Eureka cinsi diğer ceviz cinslerinden farklı olan meyve şekiliyle kolayca ayırt edilebilir. Mart ayının sonlarında filizlenmeye başlar ve ekim ayının başlarında hasat edilmeye hazır olur.  Kuru kabuklu cevizi 15 gram civarındadır ve iç ceviz rengi nispeten koyudur. Güneş yanıklarına karşı duyarlı bir cinstir ve günümüzde popülerliğini yitirmiştir.

Tulare cinsi

tulare-ceviz-cinsi
Tulare ceviz cinsi

Tulare cinsi Nisan ayının başında Chandler cinsinden hemen önce uyanır ve önce hasat edilir. Kuru ve kabuklu ceviz ağırlığı 14 gram civarında ve rengi açıktır. Kendi kendini tozlayabilen bir cins olduğundan dölleyici ekimi gerektirmez. Mart ayı sonu donlarından etkilenme ihtimali olduğundan ilkbahar soğuklarının olduğu iklimlerde ekilmesi önerilmez.

Not: Yukarıdaki cinslerin filizlenme ve hasat tarihleri konuma ve dolayısıyla iklime bağlı olarak değişiklik gösterebilir.


Alttaki yazılar da ilginizi çekebilir:
<a href="https://chandlercevizyetistir.com/tolga-ozcan/">Tolga Özcan</a>
Tolga Özcan

Bilimsel ceviz araştırmacısı ve yetiştiricisi

Referanslar

Görseller: University of California, D., 2020. Fruit & Nut Research & Information Center. Available at: http://fruitandnuteducation.ucdavis.edu/fruitnutproduction/Walnut/

Ramos, D. D. 1998. Walnut Production Manual. Oakland: University of California Press.

Yazıyı paylaşın: