Ceviz Kurutma ve Depolama

Ceviz kurutma

Cevizi hasat ettikten sonra kabuk soyma işlemi gerçekleştirilir ve kurutma süreci başlar (hasat konusunu okumak için tıklayın). Hasattan sonra yeşil kabuklar ceviz üzerinde ne kadar uzun süre kalırsa ve ürün kurutlulmadan bekletilirse, ürünün kalitesi o kadar kötüleşir. Bu sebeple yaş iç ceviz nemini azaltmak için cevizleri en hızlı şekilde kurutmanız gerekir. Kurutulmamış veya yanlış kurutulmuş cevizlerin küf ve hoş olmayan tat geliştirmesi ve daha kısa depolama ömrüne sahip olması olasıdır.

doğal rafta ceviz kurutma
Hasat edilmiş cevizlerin en hızlı şekilde kurutulması kalitenin düşmemesini sağlar

Ceviz kurutma yöntemleri

İç cevizin nem oranının %8-%10 civarlarına indirmesini hedeflenir. Ürün miktarı ve ortamın elverişliliğine göre iki farklı yöntem kullanılabilir.

Doğal kurutma

Hava sirkülasyonu iyi olan gölgeli bir dış mekana birçok katlı raf kurun ve üzerini tek kat cevizle kaplayın; kurduğunuz rafların sayısını ihtiyacınıza göre değişebilir. Cevizlerin birbirine dokunmalarını en aza indirgemeye çalışın. Nemi engellemek için geceleri ve yağmur sırasında rafları bir muşamba ile örtün. Cevizlerin her noktasının havayla temas ettiğinden emin olmak için gün içinde karıştırın.

çuval içinde ceviz kurutma
Rafta veya çuvalda düşük miktardaki cevizler kurutulabilir.

Alternatif olarak cevizler hava alan bir çuval içine yerleştirilerek de doğal yollardan kurutabilirsiniz. Bu iki kurutma yöntemi düşük miktarda ürününüz varsa uygulanabilir. 1 tonun üstündeki hasatta doğal kurutma yöntemleri çok zaman alır ve sağlıklı bir kurutma yapılamayabilir. Bu yöntemde havanın durumuna bağlı olarak cevizlerin kuruması 4 gün veya üstü sürebilir.

Kurutulan ürünler her gün rastgele kırılıp ortasındaki ince iç kabuğu kolay kırılıyorsa kuruma tamamlanmış denilebilir.

mavi ceviz kurutma makinesi
Örnek bir küçük boy ceviz kurutma makinesi

Endüstriyel makine ile kurutma

Ceviz kurutma makineleri birçok kapasitede bulunabilir ve tonlarca ürünü bir veya birkaç günde kurutabilir. Çoğu ceviz kurutma makinesi ısıtılmış hava üfleyerek kurutma işlemini gerçekleştirir; elektrikli veya gazlı çalışan ürünler mevcuttur. İyi bir kurutma makinesinin avantajları:

  • Çeşitli seviyelerde tek tip kurutma
  • Hızlı kurutma
  • Sıcaklık kontrolü
  • Geniş kapasite’dir.

Yüksek miktarda ürün üreten bir bahçe için endüstriyel makine almak veya kiralamak ürünün kalitesinin bozulmaması için şarttır. Kurutma makinesi iç mekana koyulduğu takdirde odanın hava aldığından emin olmak gerekir.

Kurutma sürecinde makinenin 43°C üstünde sıcak hava üflemediğinden emin olmak gerekir, yüksek sıcaklık cevizin tadını bozabilir. 35-40°C ceviz kurutmak için ideal ısıtılmış hava sıcaklığıdır.

paketlenmiş depolanmış ceviz

Depolama

Cevizleri saklayabileceğiniz süre, saklama sıcaklığına ve neme bağlıdır. Genel olarak, cevizler 0 – 7 °C arasında kalite kaybı yaşamadan 1 yıl saklanabilir. -17 °C’de ise bu süre 2 yıl ve üstünde kadar çıkar.

Kabuklu yemişler nemi ve dış kokuları kolayca emer, bu nedenle iyi paketleme ve dikkatli kullanım yüksek kaliteyi korumak için çok önemlidir. Vakumlanmış paketler iç ceviz saklamak için en iyi çözüm yöntemidir. İyi kurutulmuş ve paketlenmiş iç ceviz güneş almayan ve serin bir yerde bir yıl kadar saklanabilir.


Alttaki yazılar da ilginizi çekebilir:


<a href="https://chandlercevizyetistir.com/tolga-ozcan/">Tolga Özcan</a>
Tolga Özcan

Bilimsel ceviz araştırmacısı ve yetiştiricisi

Referanslar

J. Olsen and C. Raab 2013, Harvesting, Handling, and Storing Nuts
 from the Home Orchard.

E. Perry E, G. Steven Sibbett 1998, Harvesting and Storing Your Home Orchard’s Nut Crop, University of California Cooperative Extension.

Yazıyı paylaşın:

Soru sorabilir veya kendi fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Cevaplar email yoluyla verilecektir.