Tolga Özcan

Tolga Özcan

ChandlerCevizYetiştir.com kurucusu ve editörü


Kısaca

Geleneksel tarımla başlayan ceviz yetiştiriciliği macerasında bilimsel yayınların değerini 8 yıllık ceviz yetiştiriciliği sürecinde sürekli daha fazla görüyorum. Tarımın ne kadar derin bir konu olduğunu ve onlarca farklı konu başlığı altında incelenmesi gerektiğini 8 yıldır ceviz yetiştiriciliği süresinde yerli ve yabancı kaynaklı akademik çalışmaları okuyup ceviz bahçemize uygularken gözlemleme fırsatı buldum. Detayların ve bilimsel bilginin önemini kendi bahçemizdeki hatalarımızın ardından görerek anladım.

Doğayı ve bitkileri anlamak, onların daha sağlıklı ve verimli yaşadığını görmek bana büyük bir keyif veriyor. Maalesef ülkemizde tarımın verimsiz yapıldığ; çiftçilerin zaman, para ve ürün kaybı yaşadığını görmek beni herkesin yararlanabileceği ücretsiz bir platform kurmak ve kendi yaptığım araştırmaları burada paylaşmaya itti. Hedefim bilimsel olarak kanıtlanmış olan çalışmaları paylaşıp, bunların yerli üreticiler tarafından daha verimli bir tarım yapması için kullanılmasını sağlamaktır. Bu bilgilerin yalnızca daha yüksek verim almak için değil, aynı zamanda bitkiyi bir canlı olarak anlamak, onun nasıl yaşadığını çözümlemek için kullanılması hedeflerimden birisidir.

Bu sebepten bu platformda birçok konu başlığını kendim ve katkı yapmak isteyen kişiler tarfından ayrı ayrı yazıldı.

Kimya mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra bir süre Türkiye’de çalışıp Avustralya’da yaşamaya başladım. Burada yüksek lisansımı okudum ve şu anda Sydney’de yaşıyorum. Bana ulaşmak için alttaki formu kullanabilirsiniz.


İletişim formu