Ceviz Hasadı

Ana Sayfa » Ceviz Hasadı

Ceviz Hasat Süreci

Hasat meyvelerin olgunlaşmasıyla birlikte hızlıca başlanması gereken olgunlaşmış meyveleri toplama işlemidir. Ceviz hasadı, konuma bağlı olmakla birlikte, Eylül veya Ekim aylarında gerçekleştirilir. Ceviz cinsi ve iklim farklılığı bu tarihi ileriye veya geriye çekebilir.

Cevizin olgunlaşmış ve hasada hazır olduğunu tesbit etmenin birkaç yolu vardır. Bunlardan birisi olarak; ceviz içinin arasındaki membran tamamen kahverengi olduğunda cevizin olgunlaştığı çıkarımı yapılabilir. Bunun yanında cevizin yeşil kabuğu, kahverengi sert kabuktan çok güç harcamadan kolayca ayrılıyorsa, cevizin olgunlaşmış olduğu söylenebilir. Ağacı hastattan önce sulamak, ağacın su stresine girmesini engelleyecek ve yeşil dış kabuğun kahverengi kabuktan ayrılmasını kolaylaştıracaktır.

yeşil kabuğu çatlamış ceviz
Cevizin yeşil kabuğu, kahverengi sert kabuktan çok güç harcamadan kolayca ayrılıyorsa, cevizin olgunlaşmış olduğu söylenebilir.

Ceviz ne zaman toplanır?

Üstte anlatılanların özeti olarak; ağaçtaki cevizlerin %85’i daldan kolaylıkla koparılabiliyorsa ve cevizlerin %95’inin yeşil dış kabukları ayrılabiliyorsa hasada başlayabilirsiniz demektir.

En iyi iç ceviz kalitesine ulaşmak için yeşil dış kabuğu cevizden ayırmaya başladığınızda hasadı yapabilirsiniz. Hasadı geciktirmek iç cevizin kahverengiye dönmesine, bitki zararlılarının ve başka dış etkenlerin meyveye zarar vermesine sebep olabilir.

Ceviz hasat zamanı hangi aydır?

Direkt bir ay söyemek yanlış bir yönlendirme olabilir ancak ceviz cinsi ve mevsim etkileri göz önüne alınırsa ceviz hasadı çoğu zaman Eylül veya Ekim aylarında gerçekleştirilir.

hasada hazır ceviz
Cevizlerin %85’i daldan kolaylıkla koparılabiliyorsa ve cevizlerin %95’inin yeşil dış kabukları ayrılabiliyorsa hasada başlanabilir.

Chandler ceviz hasat zamanı

Chandler cinsi ceviz çoğu ceviz cinsinden daha geç uyanır ve gelişimine birkaç hafta geç başlar. Bu sebeple Chandler cevizinin hasat zamanı genelde geç Eylül veya Ekim aylarına tekabul eder. Direkt hasat zamanını belirlemektense ağaçları gözleyip hasada hazır olup olmadıklarını fiziksel olarak belirlemek en doğru tarihte hasadı gerçekleştirmenizi sağlayacaktır.

Ceviz nasıl toplanır?

Ceviz hasadında iki şekilde toplama işlemi gerçekleştirilebilir; Ceviz sallama makinesi yardımıyla ağacı sallayarak ve tahta veya plastik sopalar yardımı ile toplayarak. Ağaçlar gelişmiş ve iyi verim veriyorsa sallayarak cevizleri toplamak ciddi zaman kazanmanızı sağlayacaktır.

Ağaç sallama işleminde halatın içinin ağaç gövdesine zarar vermemesi çok önemlidir. Bu sebepten içi kauçuk olan halatlarla sallama yapılabilir. Cevizlerin kalitesinin düşmemesi ve enfekte olmamaları için dökülen cevizler yerden bir an önce toplanmalıdır.

Sopa ile toplama işleminde tahta veya plastik bir alet kullanmak önemlidir çünkü topladığınız sopa bitkinin gövdesine ve dallarına zarar verebilir. Bu durum ise bitkiyi zararlılarına açık hale getirir ve bitkinin hastalık kapmasına sebep olabilir.

Boyunuzun yetiştiği dallardaki meyveleri elinizle de toplayabilirsiniz. Cevizin yeşil kabuğu deriyi siyaha boyamaktadır, bu sebepten elle toplama işleminde eldiven kullanılması önerilir. Cevizi elle toplayıp eliniz siyah rengine boyandıysa limon gibi asidik bir çözeltiyle ellerinizi ovmak iyi bir çözüm olabilir. Kalıcı bir sorun değildir birkaç hafta içerisinde deriniz eski rengine dönecektir.

sallanmış ve dökülmüş ceviz hasadı
Hasatta yere düşen cevizler yerden bir an önce toplanmalıdır.

Kabuk soyma

Cevizler toplanıp bir noktada biriktirildikten sonra yeşil kabuğunun soyma ve akabinde kurutma işlemleri gelir. Kabuk soyma işlemini eldiven giyerek ellerinizle veya ceviz soyma makinası ile yapabilirsiniz. Aralarda çıkacak olan sert ve soyulması zor yeşil kabukları metal bir buçak yardımı ile soyabilirsiniz. Soyulmayan sayısı çok ise, (4’te 1 veya daha fazla) erken hasat ediliyor demektir, mümkünse hasadı sonraki bir zamana ertelemeyi düşünün. Bu mümkün değilse soyulmayanları ıslanmaları ve sonrasında kolay soyulmaları için ıslak bir muşamba üstünde bir gün bekletip soymayı deneyebilirsiniz.

ceviz yeşil kabuğu eldiven ile soyma
Cevizin yeşil kabuğu deriyi siyaha boyamaktadır, bu sebepten elle toplama ve soyma işleminde eldiven kullanılması önerilir.

Ceviz soyma makinası

Ticari bahçeler için elle soymak sürdürülebilir olmadığından ceviz soyma makinası kullanmak en doğru tercih olur. Bu makinalar cevizin yeşil kabuğunu sürekli ıslatarak kısa sürede soyma işlemini gerçekleştirir. Bazı durumlarda ürün kaybı yaşanabilir, bu durumda ceviz soyma makinasının devri düşürülebilir veya alındığı yere danışılarak bir çözüm aranabilir.

Hasat sonrası ceviz yıkama

Kabuk soyma işlemi bittikten sonra kahverengi kabuklu cevizleri temiz su ile yıkayın. Bu yıkama işlemi kabuk üstünde leke oluştumunu ve topraktan gelebilecek çeşitli hastalıkların önlenmesinde yararlı olur.

Bu aşamadan cevizler oldukça taze ve ıslaktır. Taze ceviz kurutularak uzun süre dayanıklı hale getirilir. Bu sebeple hasattan sonra sonra cevizler kurutma aşamasına geçirilir. Kurutma ve depolama yazısı için tıklayın.


Alttaki yazılar da ilginizi çekebilir:
<a href="https://chandlercevizyetistir.com/tolga-ozcan/">Tolga Özcan</a>
Tolga Özcan

Bilimsel ceviz araştırmacısı ve yetiştiricisi

Referanslar

Perry, E, Sibbett G, S., University of California Cooperative Extension Farm Advisor, Harvesting and Storing Yout Home Orchard’s Nut Crop.

Yazıyı paylaşın:

Soru sormak veya kendi fikirlerinizi bizimle paylaşmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.