Tuzluluk Tesbiti

Tuzluluk Tesbiti

Tuzluluk tesbiti yaparken üç temel ögeye dikkat edilmedir; EC (elektriksel iletkenlik), SAR (Sodyum absorpsiyon değeri) ve toksik madde birikimi. Tuzlulukla mücadelenin ilk adımı tuzluluğa sebep olan sorunu iyi anlamak ve sonrasında kaynağını tesbit etmek olmalıdır. Bu süreç sağlıklı bir şekilde aşıldıktan sonra kısa süreli veya uzun vadeli mücadele planına geçiş yapılarak bitkinin optimum ortamda yetişmesi sağlanabilir.

Elektriksel İletkenlik

EC değerinin yüksek olması yüksek tuzluluğun göstergesidir, bu değer yükseldiği takdirde ağacın kökü suyu almak için çok fazla enerji harcar veya bunu gerçekleştiremez. Bu durum, sulama yeterli olmasına rağmen ağacın su stresine girmesine sebep olabilir. Yüksek EC değerinin sonuçları, yetersiz büyüme, ürün boyut sorunları, iç ceviz kalite bozukluğu ve ürün yanıklarına sebep olabilir. Alttaki tabloda topraktaki ve sudaki EC değerlerinin sınırlarını görebilirsiniz.

Ceviz İçin Sınır EC Değerleri
Ceviz İçin Sınır EC Değerleri

Ceviz için sınır EC değerleri

Araştırmalar kök bölgesindeki toprağın 1.5 dS/m’den her 1 dS/m üstüne çıkması durumunda %20’lere varan ürün kaybına yol açtığını göstermektedir. Bu sebepten tuzluluk için toprak analizi yaptırmak hayati önem taşır.

toprak elektrik iletkenliği testi

1.2. SAR (Sodyum Absorpsiyon Değeri)

Sodyum absorpsiyon değeri Sodyum değerinin Magnezyum ve Kalsiyuma oranıyla hesaplanır ve EC değeriyle birlikte tuzluluğu belirler. Alttaki tabloda ceviz üretiminde sınır SAR değerlerini bulabilirsiniz.

Ceviz için sınır SAR değerleri
Ceviz için sınır SAR değerleri

SAR değeri raporda görülebilir ancak kendiniz de kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Formül aşağıdaki gibidir;

SAR değeri formülü
SAR formülü

Birimleri aynı olduğu takdirde raporunuz üerinden değerleri yerine koyarak SAR değerinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz.

sodyum periyodik cetvel

1.3. Toksik iyon birikimi

Toksik iyon birikimi uzun yıllar sonunda ortaya çıkan bir problemdir ve yıllık testlerde sorun oluşturmadan anlaşılıp çözülebilir. Sodyum (Na), Klor (Cl) ve Bor (B) öncelikli dikkat edilmesi gereken elementlerdir. Özellikte yaprakta toksik ürünlerin birikmesi yaprak yanıklarına yol açabilir. Aşırı iyon birikimi bitkinin hormonel düzenini bozacağı gibi gerekli yararlı içeriklerin topraktan alımını da limitler ve üretici için büyük sorunlara yol açabilir.

Bu sebepten toprak analizi yapılması ve toksik iyon birikimi olmadan bu sorunların çözülmesi üretici için çok daha karlı olacaktır. Suda belirli bir iyonun aşırı miktarda olması bitkide biriktiğini göstermez, üstte değinildiği gibi toksik iyon birikimi zaman aldığından sulama suyuna müdehale edilerek sorun oluşmadan çözülebilir.

Toprak için sınır toksik iyon değerleri
Toprak için sınır toksik iyon değerleri
Sulama suyu için sınır toksik iyon değerleri
Sulama suyu için sınır toksik iyon değerleri
Yaprak için sınır toksik iyon değerleri tablosu (Temmuz ayı)
Yaprak için sınır toksik iyon değerleri (Temmuz ayı)
<a href="https://chandlercevizyetistir.com/tolga-ozcan/">Tolga Özcan</a>
Tolga Özcan

Bilimsel ceviz araştırmacısı ve yetiştiricisi

Referanslar

Ramos, D. D., 1998. Walnut Production Manual. Oakland: University of California Press.

Yazıyı paylaşın:

yapraklar ve bize ulaşın başlığı
Soru sormak veya kendi fikirlerinizi bizimle paylaşmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.