Ceviz Toprak Analizi Sonuçları

Analiz Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Toprak analizini doğru bir şekilde gerçekleştirmek için toprak numune alımı ilk ve en önemli adımıdır. Toprak numune alımı kısmı incelemediyseniz öncelikle numune alımının nasıl yapılması gerektiğini öğrenmek için tıklayın.

Ceviz ağacının hemen hemen tüm besin ve suyunu aldığı yer kökler ve buna bağlı topraktır. Cevizi mümkün olan en uygun toprakta yetiştirmek yüksek verim için önemli bir faktördür. Toprağı anlamak için analiz yapmak şarttır ve numune doğru zamanda alınıp laboratuvara gönderildikten sonra size sonuçlar tablo şeklinde gelecektir. Laboratvularlar çoğu zaman referans değerlerini belirtir ve böylece toprağınızda neyin eksik ve fazla olduğunu görüp buna göre ceviz için uygun toprağı oluşturmak için gübreleme programını belirleyebilirsiniz.

Ceviz için ideal toprak

Ceviz yetişecek toprağın birçok özelliğini verimi direct olarak etkiler. Bunlar; pH, elektriksel iletkenlik (tuzluluk), organik madde, makroelementler ve mikroelementlerdir.

pH

pH değeri toprağın asit/baz olmasını gösterir. Bu değer 1-14 arasında değişir. 1’e yaklaştıkça madde asidik olurken 14’e yaklaştıkça bazik olur.

Ceviz yetişecek toprak için istenen pH aralığı 6-7 arasındadır. Ceviz ağacı 5.5 – 7.5 aralığında da hayatta kalabilir ancak bazı elementlerin emilim sorunu ortaya çıkabilir.

pH'a göre element emilimi
pH Seviyesine Göre Element Emilimi (Palmer 2019)

Elektriksel iletkenlik

Elektriksel iletkenlik, tuzluluk ile birebir ilişkilidir. Birimleri dS/m, ms/cm veya mmhos/cm olarak karşınıza çıkabilir. 1.5 dS/m ve altındaki değerler ceviz yetiştiriciliği için uygundur. 4.8 dS/m değerine kadar kabul edilebilir ve önlem alınması gerekir. 4.8 dS/m ve üstü ağaç için risklidir ve acilen müdehale etmek gerekir.

Organik madde

Organik madde hem ağacın beslenmesi hem kök sağlığı hem de drenaj için oldukça önemlidir. Birim olarak çoğu zaman yüzde (%) kullanılır. Ceviz yetiştiriciliğinde toprak için istenen organik madde miktarı % 4-6’dır.

organik madde toprak dokunma
Topraktaki organik madde miktarı %4 ile 6 arasında olmalıdır.

Makroelementler ve Mikroelementler

Toprak testinde dikkat edilmesi gereken makroelementler Azot, Fosfor, Potasyum, Kükürt, Kalsiyum ve Magnezyumdur.

Mikroeleementler ise; Demir, Bakır, Çinko, Mangan, Bor, Nikel ve Molibdendir.

Ceviz üretimi için istenen tüm toprak analizi değerleri aşağıdaki gibidir.

toprak analizi referans değerleri
Toprak analizi referans değerleri
*Azot için uyarı

Azot, toprakta nitrat ve amonyum halinde bulunduğu ve nitrat toprakta uzun süre tutunamadığından azot değerleri kafa karıştırıcı sonuçlar verebilir. Yeni yaptığınız bir nitrat gübrelemesinin üstüne yağan uzun süreli yağmur topraktaki nitratı yıkayıp analizde düşük azot oranı çıkmasına sebep olabilir. Azot değerinin anlamlı olabilmesi için yaprak analizi yaptırmak gerekir.

Üstte bulunan tablo genel bir bakış açısı vermek için paylaşılmıştır. Bazı laboratuvarların ölçüm teknikleri ve birimleri farklı olduğundan yalnızca bu tabloya bakarak değerlendirme yapmak yanıltıcı olabilir. Toprak analiz test raporunuzda referans aralığı ve değerlendirme varsa o sonuçlara göre gübreleme programı hazırlamak daha doğru sonuç verebilir.

<a href="https://chandlercevizyetistir.com/yazarlar/tolga-ozcan/">Tolga Özcan</a>
Tolga Özcan

Bilimsel ceviz araştırmacısı ve yetiştiricisi

Referanslar

Ramos, D. D., 1998. Walnut Production Manual. Oakland: University of California Press.

Palmer, S., 2019. Building a walnut fertilizer program. SLTEC.

Yazıyı paylaşın:

yapraklar ve bize ulaşın başlığı
Soru sormak veya kendi fikirlerinizi bizimle paylaşmak için lütfen aşağıdaki formu doldurun.